1st Floor New World. +998556778345 demo@example.com

Jaką trawę wybrać do ogrodu?

Jaką trawę wybrać do ogrodu?Ogród to przestrzeń, z której korzystamy na wiele sposobów. Dla jednych jest to przestrzeń wyłącznie rekreacyjna, dla innych przestrzeń dedykowana do uprawy roślin i kwiatów ozdobnych. W domu z dziećmi ogród to przede wszystkim plac zabaw i boisko do piłki nożnej. Biorąc pod uwagę różnice w sposobach, na jakie korzystamy z przestrzeni zielonej wokół domu wybór trawy do ogrodu powinniśmy rozważyć indywidualnie. Jakie mamy w tym zakresie możliwości?

Trawa w ogrodzie 

Planując założenie trawnika możemy wybrać jedną z trzech najbardziej popularnych opcji:

  • trawę z wysiewu, 
  • trawę z rolki, 
  • sztuczny trawnik. 

Która z nich okaże się najlepsza? 

Trawnik z wysiewu 

Trawnik z wysiewu to najbardziej czasochłonna i wymagająca z dostępnych alternatyw. Założenie idealnego trawnika wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, wysiania odpowiedniej mieszanki traw i zapewnienia nasionom odpowiednich warunków do wzrostu. Co ważne, jeśli zależy na nam na uzyskaniu gęstego trawnika z wysiewu potrzebny będzie dodatkowo czas i zaangażowanie. Z drugiej strony, trawnik z wysiewu jest najtańszym sposobem na zielony dywan w ogrodzie, a dobrze założony i prawidłowo pielęgnowany cieszy oko przez wiele lat.

Trawnik z rolki 

Trawnik z rolki to kolejny sposób na naturalną zieleń w ogrodzie. Podobnie jak trawnik z wysiewu, trawa z rolki wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Jej zaletą jest natomiast możliwość szybkiego uzyskania pożądanego efektu wizualnego. Oczywiście przy zakładaniu trawnika z rolki wszystko może pójść nie tak, dlatego  jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z tego typu rozwiązaniami do kosztu zakupu traw warto doliczyć koszt profesjonalnego ułożenia trawnika. 

Trawnik z rolki również wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, a w miejscach szczególnie narażonych na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych wyboru odpowiedniego gatunku trawy. 

Sztuczna trawa do ogrodu 

Sztuczna trawa do ogrodu to rozwiązanie, które nie wymaga od nas żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trawnik jest zawsze zielony i elastyczny, niezależnie od warunków atmosferycznych – nie wymaga podlewania, nawożenia, ani ochrony przed palącym słońcem. Oczywiście w ogrodzie, w którym zależy nam na obcowaniu z naturą nie będziemy korzystać wyłącznie ze sztucznej trawy. Jej wybór to doskonała alternatywa w miejscach szczególnie podatnych na czynniki szkodliwe:

  • w okolicy dziecięcej piaskownicy, 
  • pod huśtawkami, 
  • w bezpośrednim sąsiedztwie basenu, 
  • na domowym boisku piłkarskim, 
  • w przestrzeni wyznaczonej pod meble ogrodowe.