Jak dobrać wysokość sztucznej trawy

Jak dobrać wysokość sztucznej trawy?

Sztuczna trawa to w wielu przypadkach warty uwagi zastępnik jej naturalnych wariantów. Wykorzystywana jest przez różnych nabywców i inwestorów – tak do tworzenia murawy na boiskach i innych obiektach sportowych, jak i w obrębie infrastruktury miejskiej, placów zabaw, działek mieszkalnych. Wybór sztucznej trawy może być nieco utrudniony, gdyż wielu nabywców nie do końca zdaje sobie sprawę jak należy prawidłowo odczytywać jej oznaczenia oraz jak dobrać wysokość trawy względem konkretnego miejsca i zamierzonego sposobu wykorzystania. W tym artykule staramy się rozjaśnić te kwestie udzielać porad dla osób „zielonych” w temacie.

Najważniejsze parametry sztucznej trawy

Wybierając rodzaj sztucznej trawy należy zwrócić uwagę na typ wykorzystanych włókien, gęstość ich występowania, a także ich długość. Trawa może być wykonana z włókien monofilowych lub fibrylowanych; w pierwszej wersji mamy do czynienia z pojedynczymi nitkami wyglądającymi jak źdźbła trawy, druga wersja oznacza włókna złożone z kilku osobnych nitek.

Wysokość włókien to kwestia kluczowa, która ma wpływ na jej przydatność do użycia zgodnie z interesem nabywcy. Aranżowanie obiektów sportowych przy użyciu sztucznej trawy będzie wyglądać inaczej, w zależności od dyscypliny sportu, którą uprawiać będą użytkownicy danego boiska.

Wysokość włókien sztucznej trawy a miejsce wykorzystania

Sztuczna trawa stosowana względem architektury sportowej musi być wybrana przede wszystkim pod kątem jej długości. W przypadku boisk do piłki nożnej, za najlepszy wariant sztucznej trawy uważa się włókna o długości od 40 do 60 mm. Dzięki ich wykorzystaniu, powierzchnia boiska może zostać obsypana specjalnymi granulatem, piaskiem kwarcowym lub inną mieszanką, bez obaw o ich wpływ na przebieg rozgrywki.

Odmiennie wygląda zagospodarowanie przestrzeni w obiektach do tenisa. Korty pokrywa się zazwyczaj włóknami stosunkowo krótszymi, o długości od 10 do najwyżej 20 mm. Dzięki temu trawa gwarantuje stosunkowo dobre odbicie piłki, a zarazem nadaje się do obsypania drobnym piaskiem.

Boiska uniwersalne, o przeznaczeniu ogólnym lub wielofunkcyjne, powinny zostać wyposażone w trawniki o stosunkowo krótkich źdźbłach. Najczęściej wykorzystuje się podobne trawy co w przypadku kortów do tenisa, o długości od 10 do 20 mm. Sprawdzą się tak w aranżowaniu przestrzeni do gry w piłkę ręczną, jak i koszykówkę.

Place zabaw dla dzieci wykorzystują sztuczną trawę o uśrednionej wysokości, na poziomie około 24 mm. Podłoże wyścielone taką sztuczną trawą będzie stosunkowo bezpieczne w czasie upadków małych dzieci. Zaleca się także wybór trawników o stosunkowo zwiększonej gęstości, które będą nie tylko estetyczne i atrakcyjne wizualnie, ale również sprężyste w reakcji na nacisk.

Na koniec pragniemy podkreślić, że wybór sztucznej trawy jest często świetnym rozwiązaniem z uwagi na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, opady atmosferyczne i zmienną temperaturę. Niezależnie od panujących warunków i stopnia eksploatacji, dobrze dobrana sztuczna trawa powinna nadawać się do użytku przez kilka dobrych lat.