Czy sztuczna trawa przepuszcza wodę?

Zastanawiasz się nad rozłożeniem sztucznej trawy wokół swojego domu? A może masz do zagospodarowania większy teren w miejscu publicznym czy wokół zakładu pracy? Zapewne w każdej sytuacji interesuje Cię to, czy sztuczna trawa wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Na szczęście nie, również dlatego, że przepuszcza wodę, co jest ważne chociażby w kontekście braku uciążliwych kałuż czy podmywania budynków i elementów małej architektury.

W jaki sposób sztuczna trawa przepuszcza wodę?

Producenci sztucznych traw dbają o to, aby w podstawach produktów znalazły się niewielkie otwory. Mikropory sprawiają, że woda opadowa nie osiada na powierzchni darni, lecz jest z niej na bieżąco odprowadzana do podłoża. A co jeśli zgromadzi się w kałuże, co jest możliwe szczególnie po intensywnych czy długotrwałych deszczach? To żaden problem, bo podobnie, jak w przypadku żywej murawy, również tutaj zostanie odprowadzona. Być może będzie potrzebowała do tego nieco więcej czasu, ale efekt na pewno będzie zadowalający.

Montaż trawy istotny dla odprowadzania wody

Sam fakt, że trawa ma mikropory, przez które odprowadza wodę to jeszcze nie wszystko. Ważne jest też to, w jaki sposób zostanie zainstalowana. Zaleca się zachowanie odpowiedniego spadku, co znacznie ułatwi spływanie wody i osuszanie trawy. To szczególnie ważne w miejscach takich jak balkony i tarasy, które pod darnią mają nieprzepuszczalną warstwę z płytek ceramicznych czy kamienia.

Woda będzie spływała pod warunkiem utrzymania spadku minimalnego na poziomie 2%. To spadek niemal nieodczuwalny dla człowieka w codziennej eksploatacji, lecz  istotny dla walki z kałużami i wilgocią.

A co w trudniejszych sytuacjach? Gdy trawa mocno nasiąknęła, a brak słońca i wiatru wydłuża okres jej schnięcia? Zwłaszcza na mniejszych obszarach można pomyśleć o jej zdemontowaniu, osuszeniu i ponownym rozwinięciu. Do osuszania warto zastosować profesjonalny osuszacz, który najszybciej i najdokładniej pozbawi Cię problemu. Ewentualnie rozwiesić trawę na balustradzie czy rozłożyć w nasłonecznionym miejscu.

AKTUALNOŚCI